РЕКОМЕНДАЦІЇ

ЩОДО ПРОВЕДЕННЯ КОНТРОЛЮ ЗА ОРГАНІЗАЦІЄЮ ХАРЧУВАННЯ ДІТЕЙ

Головними умовами для підвищення опору дитячого організму до захворювань, для нормального росту і розвитку дітей є раціональний режим харчування та збалансованість раціону.

Показниками правильної організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах є показни­ки їхнього стану здоров’я (ступінь фізичного розвитку, захворюваність тощо).

При організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах слід керуватися чинними нор­мативно-правовими документами.

У ДНЗ незалежно від підпорядкування, типу і форми власності відповідальними за організацію хар­чування дітей є засновники (власники), органи управління освіти, керівники дошкільних навчальних закладів, а контроль за організацією харчування покладається на керівника та медичних працівників.

Контроль за харчуванням починається з моменту складання меню-розкладу і продовжується на всіх етапах приготування їжі. Він проводиться щоденно і включає аналіз харчування на фізіологічну повноцінність прискладанні меню, контроль заякістю продуктів, дотриманням норм вкладених продуктів і виходом страв, технологією приготування та якістю приготовленої їжі, за її роздачею по групах, до­триманням санітарно-гігієнічного режиму харчоблоку і допоміжних приміщень, веденням документації з харчування, організації харчування по групах, виховання культурно-гігієнічних навичок тощо.

Медичний працівник дошкільного навчального закладу здійснює постійний контроль за:

• якістю продуктів харчування та продовольчої сировини, які надходять до закладу, умовами їх
    зберігання та дотриманням термінів реалізації;
  • якістю приготування їжі (технологія приготування, дотримання норм вкладених продуктів, вихід
    страв, смакові якості їжі);
  • роздачею їжі по групах;
  • організацією харчування по групах, вихованням у дітей культурно-гігієнічних навичок;

‘ дотриманням санітарно-епідеміологічного режиму на харчоблоці й у допоміжних приміщеннях;

• дотриманням правил особистої гігієни працівниками харчоблоку;
  • своєчасністю проходження медичних оглядів працівниками харчоблоку.

Медичний працівник щоденно аналізує харчування на фізіологічну повноцінність; один раз на де­сять днів проводить аналіз якості харчування (виконання затвердженого набору продуктів); щомісяця проводить більш глибокий аналіз харчування на збалансованість.

Керівник дошкільного навчального закладу здійснює загальне керівництво організацією харчу­вання, зокрема:

• контролює роботу працівників (медичних, харчоблоку, комірника), які відповідають за організацію
    харчування;
  • контролює постачання продуктів, дотримання правил їх зберігання і використання, постановку
    роботи на харчоблоці, правильність складання меню-розкладу, дотримання санітарно-гігієнічних вимог
    при приготуванні та видачі їжі;
  • періодично перевіряє організацію харчування дітей у групах.

Аналіз харчування проводиться щоквартально. Результативність перевірок узагальнюється наказом по дошкільному навчальному закладу.

Періодичність аналізу залежить від конкретного стану харчування у дошкільному навчальному закладі.

Вивчення стану харчування завжди проводиться в присутності працівника, який безпосередньо відповідає за цю роботу в цілому, і кожного працівника, якого стосується організація харчування.

Під час вивчення необхідно здійснювати об’єктивний аналіз роботи, давати правильну оцінку в ці­лому роботі медичних сестер, інших працівників, відповідальних за харчування. Оцінка повинна бути підтверджена фактами.

Успіх вивчення стану організації харчування залежить від підготовки до здійснення перевірки: точності і чіткості поставленої мети, складання плану, ознайомлення з висновками і пропозиціями попередніх вивчень.

Після вивчення питання організації харчування оформлюються відповідні висновки і пропозиції (вони складаються чітко, стисло, в певній логічній послідовності, їхня структура повинна відповідати змісту завдань, які ставилися. Не можна обмежуватись лише поверхневим описом або констатацією фактів).

зберігання та дотриманням термінів реалізації;
    страв, смакові якості їжі);
  • роздачею їжі по групах;

• дотриманням правил особистої гігієни працівниками харчоблоку;
  • своєчасністю проходження медичних оглядів працівниками харчоблоку.

харчування;
    при приготуванні та видачі їжі;
  • періодично перевіряє організацію харчування дітей у групах.

Вітаємо

Сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
www.soippo.edu.ua

Департамент освіти і науки www.osvita.sm.gov.ua